خبر خبر

بيش از ۲۴۰۰ زائر از فرودگاه بين‌المللي بيرجند به سرزمين وحي اعزام مي‌شوند
مديرکل فرودگاه‌هاي خراسان جنوبي از اعزام ۲ هزار و ۴۳۳ نفر از فرودگاه بين‌المللي بيرجند به سرزمين وحي خبر داد و گفت: اعزام زائران از فرودگاه بين‌المللي نسبت به سال گذشته ۴۷ درصد رشد داشته است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرودگاه های استان خراسان جنوبی؛ هادی سلامی صبح امروز در جلسه هماهنگی اعزام و پذیرش حجاج حج تمتع در سال 1397 از فرودگاه بین‌‍المللی بیرجند اظهار داشت: در سال‌های گذشته بحث اعزام و پذیرش حجاج تمتع از فرودگاه بیرجند انجام نمی‌شد و تنها اعزام زائران عتبات عالیات و حج عمره انجام می‌شد.

وی از انجام اعزام حج تمتع برای نخستین بار در سال 96 از فرودگاه بیرجند خبر داد و افزود: در این راستا اقداماتی مورد نیاز بود که انجام شد و لزومات امنیتی در استان انجام شد.

مدیرکل فرودگاه‌های  استان خراسان جنوبی با اشاره به آماده سازی بسترهای لازم برای انجام پروازهای حج تمتع بیان کرد: توسعه باند و تکمیل روشنایی باند و عوامل پروازی و نصب سیستم کمک ناوبری و رکوردر کنسول برج کنترل از جمله اقدامات انجام شده در بحث آماده سازی بستر لازم برای اعزام زائران حج تمتع است.

سلامی آماده‌سازی و افزایش ظرفیت پارکینگ‌ها و بستر لازم، افزایش دستگاه‌های توزین، آبسردکن و سرویس‌های بهداشتی ، آماده سازی سالن چند منظوره برای پذیرش حجاج، افزایش پیشخوان‌های گذرنامه و افزایش گیت‌های پلیس را از دیگر اقدامات عنوان کرد.

وی ایجاد بستر مناسب برای اعزام زائران اهل سنت را یکی دیگر از اقدامات انجام شده در راستای آماده سازی بستر لازم برای انجام پروازهای حج تمتع عنوان و خاطرنشان کرد: همچنین تشکیل گروه "از من بپرس" به جهت راهنمایی و هدایت زائران از دیگر اقدامات است.

مدیرکل فرودگاه‌های خراسان جنوبی یادآور شد: کنترل ترافیک ورودی و خروجی خودروها و جابجایی 3 هزار و 200 زائر طی عملیات رفت و برگشت از دیگر اقدامات انجام شده است.

سلامی با بیان اینکه سال گذشته حج منظمی در بحث اعزام و پذیرش حجاج صورت گرفت اظهار داشت: در این راستا در خواست می‌شود امسال نیز پیش‌ینی لازم به لحاظ ترافیکی برای زمان برگشت حجاج و مستقبلین صورت گیرد.

وی با بیان اینکه سال گذشته تعداد حجاج خراسان جنوبی به یک هزار و 600 نفر بودند افزود: در سال 97 این امر به 2 هزار و 433 نفر افزایش یافت که 47 درصد افزایش داشته است وی خاطر نشان کرد: با احتساب 2 کاروانی است که از مشهد مقدس اعزام خواهند شد در مجموع تعداد زائرین استان خراسان جنوبی 2 هزار و 653 نفر در قالب 19 خواهند بود که به سرزمین وحی اعزام می‌شوند.

مدیر کل فرودگاه های استان خراسان جنوبی در خصوص تاریخ اعزام زائرین گفت: طبق برنامه پروازی که پیشنهاد شده اعزام زائران از 20 مردادماه تا و 23 مردادماه آغاز می‌شود که در انتظار ارسال برنامه پروازی از سوی شرکت هواپیمایی ایران ایر هستیم سلامی افزود: با توجه به محدودیتی که درهنگام بازگشت زائرین به فرودگاه داریم همچون سال گذشته قرادادی با اداره پست جهت تحویل بار زائرین درب منازل آننها منقعد شد

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی در این جلسه ضمن تشکر از کسانی که در جریان اعزام سال گذشته حج تلاش کردند اظهار داشت: در این راستا امسال نیز باید تلاش شود و برای رفع آسیب‌ها باید طوری هدف گذاری کنیم تا امسال بهتر از سال گذشته مراسم حج را برگزار کنیم بنابراین باید آسیب‌ها شناسایی و برای بهتر برگزار شدن مراسم حج تلاش شود.

سیدمجتبی علوی‌مقدم با بیان اینکه برای شناسایی و بهتر برگزار شدن مراسم حج باید تلاش شود بیان کرد: همایش حج اقتدار دین و نظام را نشان می‌دهد.

علوی‌مقدم با بیان اینکه فعالیت‌های انجام شده برای مراسم حج باید به گونه‌ای باشد که کمترین آسیب را به نظام برساند تصریح کرد: نیروهای انتظامی با حفظ کرامت مسافر در رابطه با بحث موادمخدر دقت کنند.

وی با اشاره به اینکه ارائه اطلاعات دقیق به تمام دستگاه‌های مرتبط و همکاری آنها نیاز دارد خاطرنشان کرد: در بحث حج تمتع مرکز فوریت‌های پزشکی هلال احمر به همراه تجهیزات پزشکی مستقر شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی هنگام خروج زائر بروشورهای نکات سلامت را در اختیار زائران قرار دهد یادآور شد: هماهنگی لازم بین واحد گذرنامه و حج و زیارت انجام شود.

علوی‌مقدم با بیان اینکه باید بازرسی‌های دقیق با حفظ کرامت زائر برای اعزام زائران صورت گیرد اظهار داشت: بحث هندلینگ بسیار مهم است بنابراین شرکت هما در این راستا تلاش کند.

وی با اشاره به اینکه برای اعزام زائران به روز رسانی و ارتقاء تجهزات برای به حداقل رساندن تأخیرها صورت گیرد افزود: حج و زیارت توجیهات لازم را به زائران انجام دهد.

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

مورد مرتبطی یافت نشد