خوش آمدید — امروز سه شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۶

مکانهای تاریخی و دیدنی

بازدید: 680

 

ارگ کلاه فرنگی(بیرجند-خیابان آیت اله مطهری)

یکی از آثار تاریخی شهر بیرجند ارگ کلاه فرنگی است. این بنا در دوره قاجار و بین سال های ۱۲۶۴ تا ۱۳۱۳ هجری قمری ساخته شده و در حال حاضر استانداری خراسان جنوبی است. این ساختمان در گذشته بهنام های دیگری مثل ارگ حسام الدوله ، قصر بی بی عروس و ارگ سرکار نیز معروف بوده . صرف نظر از فرم زیگوراتی آن، دارای نقشه و پلان جامع و کاملی است.

 


عمارت و باغ اکبریه( روستای اکبریه، انتهای خیابان معلم)

این بنا در دوره قاجاریه و توسط شوکت الملک در دو طبقه ساخته شده که شامل چند عمارته که به وسیله دالان های متعدد به یکدیگه راه دارند. در بخش هایی از این اتاق ها تزئینات گچی دیده می شه و بخش هایی از آن نیز فاقد هرگونه تزئینیه. وجود درختان بلند قامت کاج در دو طرف خیابان اصلی عمارت مرکزی این مجموعه بر زیبایی و طراوت باغ و نمای آن افزوده.
این باغ با گسترش شهری بیرجند اکنون در داخل شهر قرار گرفته و در نشست سی و پنجم یونسکو در سال ۲۰۱۱ میلادی به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

 

 

 


باغ و عمارت رحیم آباد ( بیرجند خیابان پاسداران، چهل متری ۱۵)

باغ و عمارت رحیم آباد به دلیل خصوصیات ویژه معماری و تزیینی در باغ های ایرانی جایگاه ویژه ای دارد.
این مجموعه از باغ، استخر، عمارت اصلی، انبارهای متعدد، حوض خانه، اتاق های خدمه و نگهبانان، اصطبل، حصار و برج های نگهبانی شکل گرفته است.
طبقه اول عمارت شامل دو تالار وسیع و اتاق های منفرد است. اصلی ترین بخش این عمارت را تالار آیینه آن تشکیل می دهد.
این عمارت در سال ۱۳۱۵ هـ. ق به فرمان اسماعیل خان احداث و به عنوان دارالحکومه مورد استفاده قرار گرفت.
این بنا در سال ۱۳۸۰ ش توسط میراث فرهنگی از بنیاد مستضعفان و جانبازان خریداری و در بهار ۱۳۸۱ ش به یک مجموعه فرهنگی شامل سفره خانه سنتی، مجتمع کارگاه های ثابت هنرهای سنتی و تبدیل شد.

 

 


 


باغ بهلگرد ( 30کیلومتری جنوب شرقی بیرجند، روستای بهلگرد)

باغ بهلگرد در فاصله ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی بیرجند، در امتداد جاده بیرجند - زاهدان و در روستای بهلگرد واقع شده. مجموعه باغ و عمارت بهلگرد شامل بخش های متعددی همچون ورودی، هشتی، حیاط اندرونی، محل سکونت خدمه، حیاط بیرونی و اصطبل می باشد.
این باغ با داشتن اندرونی و بیرونی یکی از اصیل ترین باغ های ایرانیه که به عنوان تفرجگاه ییلاقی خاندان خزیمه و در زمان شوکت الملک از حاکمان بیرجند در دوره قاجار بنا شده.
ورودی باغ دارای سردر ساده با درب چوبی دو تکه است که با گل میخ های کروی تزئین شده. طاق نماهای کم عرض و که عمق فضای هشتی را تشکیل می دهد که بعد از ورودی قرار گرفته است.
محوطه اندرونی در امتداد هشتی واقع شده و فضای نسبتا وسیعی را به خود اختصاص داده است. در میان این محوطه استخری به شکل چهارضلعی وجود دارد و عمارت اندرونی باغ در ضلع جنوبی در دو طبقه ساخته شده است. حیاط بیرونی که به محوطه اصلی باغ راه دارد شامل عمارتی با معماری ساده و زیبا می باشد . برخورداری از اندرونی و بیرونی و تنوع پوشش های گیاهی از شاخصه های مهم آن است.

 

 

 


دریاچه و سد بند دره (بیرجند ۵ کیلومتری انتهای خیابان مدرس)

بند دره سدی تاریخی در نزدیکی بیرجندِ که مهمترین بند تاریخی در ۵ کیلومتری انتهای خیابان مدرس بیرجند در میان رشته کوه جنوب این شهر به نام رشته کوه باقران واقع شده. بند دره در سال ۱۳۸۱ از سوی سازمان میراث فرهنگی با شماره ۴۸۱۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
این بند، بزرگترین بند کوهستانی شهر بیرجندِ که به دستور امیر شوکت الملک در سال ۱۲۹۴ هجری قمری ساخته شده و راه ارتباطی آن از بیرجند، از طریق خیابان پاسداران امکان پذیرِ.
قدمت این سد به اواخر دوره زندیه و اوایل دوره قاجاریه می رسه. این بند چون آب آن از دره بالا و پایین عبور می کنه به این اسم مشهور شده است.

 


باغ و عمارت معصومیه (بیرجند 3 کیلومتری غرب بیرجند)

باغ و عمارت معصومیه در ۳ کیلومتری غرب بیرجند، استان خراسان جنوبی واقع شده است. این عمارت در دوره پهلوی ساخته شده است و از ویژگیهای این عمارت می توان به معماری منحصر به فرد آن اشاره کرد که به نحوی طراحی شده که بازتاب نمای اصلی آن در آب استخر مقابل آن تداعی می شود. این عمارت علاوه بر باغ اصلی، ۲ باغ دیگر نیز دارد. از نکات قابل توجه این عمارت وسایل قدیمی شهر بیرجند می باشد که می توان این عمارت را به موزه ای برای عموم تبدیل کرد.

 

 

 


باغ منظریه (کنسولگری انگلیس) (بیرجند در فاصله ۵۰۰ متری از بولوار پیامبر اعظم، روستای منظریه)

کنسولگری انگلیس (منظریه) مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان بیرجند، بخش مرکزی، روستای منظریه واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۳۳۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است

 

 


باغ و قلعه مود (۴۰ کیلومتری شرق بیرجند، روستای مود)

باغ و قلعه مود در روستای مود، در چهل کیلومتری شرق بیرجند قرار دارد. این بنا با مساحت ۶۰۲۷۰ متر مربع دارای یک حصار و بیست برج مدور است که با فاصله های مشخصی در حصار باغ قرار دارند. علاوه بر برج ها، یک خندق به عرض تقریبا ده متر در دور تا دور حصار حفر شده و دفاع از قلعه را آسان تر نموده است. ورودی اصلی باغ در میانه ضلع شمالی آن قرار دارد و در دو طرف ورودی، دو برج و دو اتاق کوچک جهت سکونت نگهبانان دیده می شود. در داخل قلعه بقایایی از یک بنای قدیمی – عمارتی تشریفاتی – شامل چند ایوان، بقایای یک هشتی، راهروها و اتاق ها بر جای مانده است.
در مرکز این باغ عمارتی قرار دارد که ویژگی های معماری آن متعلق به معماری اواخر دوره قاجار و اوایل پهلوی است. این بنا بر روی سکویی به ارتفاع حدود یک متر از سطح زمین های اطراف ساخته شده. ورودی بنا دارای یک ایوان با دو ستون قطور چهار ضلعی است. پس از ایوان، یک تالار وسیع دیده می شود. در سه طرف تالار، ورودی هایی قرار دارد. در سمت شرق و غرب تالار، دو اتاق و در ضلع جنوب آن تالار دیگری درست به اندازه تالار اول قرار دارد. در طرف شرق و غرب تالار دوم نیز دو اتاق دیده می شود. نقشه این بنا به گونه ای طراحی شده که با تعبیه درهای متعدد دستیابی به فضاهای گوناگون به راحتی صورت  می گیرد.

 

 

 

 


باغ و عمارت شوکت آباد (۵ کیلومتری شرق بیرجند، مسیر جاده بیرجند-زاهدان، روستای شوکت آباد)

این باغ معماری هنرمندانه دوره قاجاریه رو نشون می ده که قسمت های مختلفی مثل حصار برج های دیده بانی، سردر ورودی عمارت اصلی، حوض خانه، عمارت نارنجستان، باغ، اصطبل و فضاهای خدماتی داره و جالبه که تمام فضا های داخلیش از طریق دالان و اتاق به هم راه داره.

 

 


ارگ تاریخی بهارستان (باغ زرشکی)(بیرجند خیابان منتظری، محدوده کوچه پست قدیم)

ارگ بهارستان که در بیرجند به باغ زرشکی هم شهرت داره از آثار تاریخی دوره افشاریه به حساب می اید که در سالهای ۱۲۰۵ و ۱۲۰۶ هجری قمری ساخته شده است.
این ارگ تاریخی باشکوه از نمادهای تاریخ ماندگار و شکوهمند استان خراسان جنوبی با وجود پیشینه تاریخی اکنون حال و روز خوشی نداره. این بنای با ارزش تاریخی با نمایی زیبا و سترگ و ساختاری ظریف و چشم نواز توجه هر رهگذر و پژوهشگری رو به خودش جلب می کنه.
بنای تاریخی ارگ بهارستان یکی از بزرگترین و باشکوه ترین باغ های ایرانی بوده که متاسفانه سال ها قبل از شناسایی و ثبت آن در فهرست آثار ملی بخش گسترده ای از آن توسط نهادهای مختلف دولتی و نیمه دولتی مجزا شده و آنچه از این باغ باشکوه باقی مونده کوشکی نیمه ویران و فضاهای مخروبه ست.
ارگ بهارستان در سال ۱۳۷۹ توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با شماره ۳۶۸۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

 

 

 


مسجد جامع هندوالان(بیرجند روستای هندوالان )

این مسجد با شکوهترین بنای تاریخی و مذهبی ، شهرستان بیرجند در استان خراسان جنوبیه که در روستای هندوالان قرار داره . براساس کتیبه های کوفی کشف شده در آن ، مسجد جامع هندوالان متعلق به قرون هفتم و هشتم هجری قمری، مقارن با عصر شاهرخ تیموریه. در دوره های بعدی هم همچنان بازسازی و تزییناتی به آن اضافه شده. مهمترین عناصر معماری آن سر در ورودی، صحن، گنبدخانه، شبستان ستون دار و محرابه. گنبدخانه مرکزی با استفاده از فیل پوش و با مهارت بر روی فضای چهارضلعی قرار گرفته. شبستان ستون دار در دو طرف گنبدخانه واقع شده و بوسیله طاق تویزه به وسیله چهار ترک اجرا شده. بنا از نظر تزئینات آجری بسیار متنوع بوده و این تزئینات شامل فیل پوش، گوشواره ها ، قاب های گچی ، رسمی بندی محراب ها و نحوه آجرچینی گنبدهاست .

 


غار اژدها (بتون) (سرایان - 7 کیلومتری روستای چرمه )

این غار آهکی دارای مجموع فرود 400متر و به عمق حدود 3 کیلومتر دراز است . پس از ورود به غار به یک سالن 50 متری وارد می شویم که در انتهای آن دهنه چاه اول به خوبی نمایان می باشد.

عمق این چاه در حدود 25 متر است. در اینجا متوجه تونلی می شویم که با شیب نسبتا ملایمی به سمت راست و پایین غار امتداد می یابد. پس از طی حدود 20 متر مسیر با منظره سنگ های عظیمی رویرو می شویم که به صورت غلطان بر روی یکدیگر قرار گرفته و در زیر آن دهنه چاه بزرگ دوم قرار دارد. پس از حدود 20 متر وارد قسمت دوم این چاه می شویم . مسیرهای منشعب عبارت از 3 تونل (خروجی، استلاگیت و تونل بن بست) می باشد. این غار جهت بازدید غارنوردان وکوهنوردان توصیه می شود.


 


تالاب کجی نمکزار (نهبندان )

تالاب کجی نمکزار نهبندان با وسعت 22 هزار 765 هکتار بعنوان منطقه شکار ممنوع تحت حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی می باشد.تالاب کجی نمکزار نهبندان به دلیل ایجاد وضعیت مناسب و ازیاد جمعیت پرندگان به عنوان یکی از مناطق چهار گانه حفاظت محیط زیست یعنی پناهگاه حیات وحش ارتقاء یافت.

این تالاب محل زمستان گذرانی برخی پرندگان مهاجر از جمله حواصیل، حواصیل ارغوانی، چنگر و خوتکا محسوب می شود. این تالاب شوره زار وسیعی است که به دلیل پایین بودن سطح ارتقاع نسبت به مناطق اطراف ، محل تجمع زهاب منطقه شده است. از آن جا که در فصول پاییز و زمستان این تالاب دارای آب است محل امنی برای پرندگان مهاجر آبزی محسوب می شود و با داشتن بر آمدگی ها خشکی و پوشش گیاهی، محل مناسبی برای تخم گذاری پرندگان است. از گیاهان غالب در این منطقه قیچ ، گز و تاغ می باشد.


روستای هدف گردشگری فورگ (درمیان)

روستای هدف گردشگری فورگ از توابع شهرستان درمیان در شرق شهر ستان بیرجند در فاصله 10 کیلو متری شهر اسدیه قرار دارد.قلعه تاریخی و مشهور فورگ به همراه چشم انداز ها و جاذبه های طبیعی روستای مذکور، آن را در ردیف روستا های پر رونق گردشگری قرار داده است.

فورگ روستایی در 107 کیلومتری جنوب شرقی بیرجند با 195خانوار و 823 نفر جمعیت در دهستان درمیان یک از دهستانهای شهرستان درمیان واقع شده است. این روستا کاملا در دامنه کوه مومن آباد واقع شده و دارای آب و هوای سرد کوهستانی می باشد و جزء مناطق ییلاقی خراسان جنوبی بشمار می رود. شغل اکثر مردم این ناحیه کشاورزی و باغداری می باشد و دامداری شغل دوم آنها محسوب می شود زرشک مهمترین محصول آنان و شاخصه این مناطق می باشد. همگی مسلمان بوده و اهل تسنن می باشند.فورگ به لحاظ دارا بودن یکی از قلعه های بسیار زیبا و ارزشمند ایران از اهمیت خاصی در منطقه و خراسان جنوبی برخورداراست که در شناسایی آن به ایرانیان متاسفانه اقدامی صورت نگرفته است.


کویر بشرویه (بشرویه)

کویر بشرویه در فاصله 20 کیلومتری شمال شرق بشرویه قرار داشته و مناسب جهت پیمایش کویر به صورت پیاده روی بوده .

از جمله ویژگی های دیگر آن نزدیک بودن به شهر و دسترسی آسان و راحت به خدمات و امکانات می باشد به طوری که هر ساله همایش های گروهی کویرنوردی در این کویر برگزار می گردد و مورد توجه علاقمندان به طبیعت

می باشد.


منطقه نمونه گردشگری آبگرم معدنی مرتضی علی (طبس)

در شهرستان طبس درحوالی روستای خرو دره ای وجوددارد که آب چشمه ها ی کوچک وبزرگ درآن جاری است وکال سردر نامیده می شود.در این منطقه و در دیواره دره حفره ها و کانال هایی بنام خانه گبر وجود دارد که احتمالا قدمت آن به دوران ساسانیان می رسد. مبدا آبی که اغلب مزارع و باغات طبس را مشروب می کند و از طریق نهر آبی به طبس منتقل می شود از این ناحیه منشاء می گیرد.

پس از حدود 45 دقیقه پیاده روی ،خلاف جهت حرکت آبی که درون دره جاریست، به چشمه های متعدد آب و بخصوص چند چشمه آب گرم می رسیم که بزرگترین چشمه از درون حفره ای منشا می گیرد که به آبگرم مرتضی علی معروف است. بالاتر از این چشمه ، دره بسیار بسته و تنگ میشود و از دو طرف چشمه های کوچکی به درون دره سرازیر می شوند. در ادامه مسیر به بند شاه عباسی ( طاق شاه عباسی) می رسیم که بنایی است تاریخی و زیبا وبا قدمت بسیار.


کلوتهای گلی نهبندان (نهبندان)

حدود 10 کیلومتر پس از نهبندان به سمت شهداد کوه هایی در دو طرف جاده نمایان می شود که به کوه های مینیاتوری یا مریخی معروفند.

این کوه ها زیبا از نوع رسوبی هستند و به علت فرسایش سریع در برابر باد و باران به شکل دندانه دندانه و پر از لبه ها و چاک های مکرر در آمده اند که بومیان این منطقه به سبب شکل غیر عادیشان ، از آنها با عنوان کوههای "مریخی" نیز یادمی کنند.
رنگ تقریبا سفید رنگ کوه (چیزی میان طوسی و سفید) با واریزه های بسیار در پای آن، وجود گرما و حرارت، مناظری رویایی و تخیلی را در ذهن بیننده پدید می آورد و باعث شده تا این جاده به یکی از زیباترین مناطق ایران تبدیل شود. یک سو کوه های مخروطی مریخی با آن رنگ خاکستری خیال انگیز و سوی دیگر ماسه های شنی بیابانی در کرانه آن در کویر لوت نهبندان واقع شده است، توانسته ترسیم گر یک جاذبه طبیعی زیبا باشد. این کوه ها در زمان گذشته به زیر خروارها خاک مدفون بوده و امروز با گذشت زمان، مشاهده می شوند. در اثر تغییرات جوی و آب و هوایی و باران های موسمی، خاک ها از روی آنها به دامنه ها ریخته شده و چهره اصلی این کوه ها نمایان شده است.

 

 

‏فارسی‏English